Marka vekili, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından veya yetkili kılınan kurum tarafından yapılan marka vekilliği sınavını kazanmış kişilere verilen unvandır.

Marka vekilliği sınavını kazanmış olan kişi, Türk Patent ve Marka Kurumunun vekil siciline de kayıt olmak koşulu ile mesleğini ifa edebilir.

Marka vekili, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde 3. Kişiler ve firmalar adına, marka tescil, tasarım tescil ve coğrafi işaret tescil, başvuru, süreç yönetimleri konusunda yetki sahibidir.

İyi bir marka vekilinin sadece marka vekilliği sınavını kazanması maalesef yeterli değildir. Teknik ve yeterli bilgi ve donanıma sahip olmalıdır.

Marka vekilinin görevi online yapılan işlemler dışında, benzer marka takibi, itiraz işlemlerini de kapsamaktadır.

Bir marka vekili, başlangıçtaki araştırma süreçlerinden, başvuru, takip, tescil, itiraz, karşı görüş ve tescil sonrası benzer marka takipleri, bildirimleri ve gerektiği durumlarda ilana itiraz işlemleri konusunda hem bilgi sahibi olmalı hem de bu işlemleri yapabilmelidir.

Aksi taktirde yetersiz bir hizmet sunulması bir noktadan sonra müvekkilin hak kaybına sebebiyet vermektedir.

Konusunda uzman marka vekillerimiz ile irtibat kurabilir ve danışmak istediğiniz konuları paylaşabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.