Patent tescili, buluş sahiplerinin buluşlarını korumalarını ve belirli bir süre buluşları üzerinde üretme, kullanma, satma ve ithal etme gibi tekel hakkına sahip olmalarını sağlayan bir fikri mülkiyet hakkıdır. Patent tescili sayesinde, başvuru sahibi buluştan doğan tüm hakların koruyabilir ve buluşunu kullanan 3. Kişilere karşı hukuki yollara başvurabilir. Patent tescili için buluşun, yeni, sanayiye uygulanabilir olması gerekmektedir.

Patent tescil başvurusu yapılmadan önce ilgili buluşun, benzerlerinin olup olmadığının araştırılması gerekmektedir. Patent araştırması ile ilgili detaylı bilgiye web sitemizde yer alan   patent araştırma ve sorgulama sayfasından ulaşılabilir.

Patent tescil başvurusu elektronik ortamda Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılır.

Patent tescil süreci, TPMK nezdinde, başvuru, ön araştırma, araştırma raporu, inceleme raporu, ilan, karar ve tescil aşamalarından oluşur.

Patent tescili gerçekleşen patentin koruma süresi her sene yıllık ücretlerin ödenmesi koşulu ile 20 yıldır.

Patent tescilinin, buluş sahiplerine tanıdığı tekel hakkı sonucunda elde edilen ekonomik kazançlar kişileri buluş yapmaya teşvik etmektedir. Böylece patent tescili rekabeti, teknolojik inovasyonu, yatırımı teşvik etmekte ve bilginin kullanılmasına ve yayılmasına katkıda bulunmaktadır.

Gelişmiş ülkelerin sanayi ve teknolojilerine bakıldığında yapılan AR-GE çalışmaları ve teknolojideki yeniliklerinin patent tescilleri ile paralel ilerlediği göze çarpmaktadır. Her geçen gün gelişmekte olan ülkemizde de, firmaların teknolojide ilerlemelerini sağlayan AR-GE çalışmaları, dolayısı ile patent tescilleri önem kazanmaktadır. Zaman, emek ve sermaye harcanan bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan buluşları korumanın yolu patent tescilinden geçmektedir.

Patent tescil dosyalarının hazırlanmasında konusunda uzman patent mühendislerimiz ve patent vekillerimiz ile danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Patent tescil dosyalarınızın hazırlanması hususunda gizlilik prensiplerine bağlı kalınmaktadır.

Patent tescil işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibata geçiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.