Patent, tekniğin bilinen durumunu aşan, yenilik özelliği olan, sanayiye uygulanabilen buluşların korunması için oluşturulmuş bir sistemdir.

Patent, buluş sahibine, buluşa konu ürünü belirli bir süre 3. Kişilere üretme, satma, kullanma veya haksız kullanımlarda kullanımı engelleme hakkı sağlamaktadır.

Buluşa konu her ürün neredeyse patente de konu olur.

Buluşa konu ürünün tüm hakları patent sahibine aittir ve patent sahibinin izni olmaksızın herhangi bir kullanıma dahil olamaz.

Patent, sahibine buluşa konu ürünü pazarlama, satma, çoğaltma, benzerlerinin üretimi, devir ve lisans konularında hak tanımaktadır. Aynı zaman da ürünün benzerlerinin 3. Kişilerce ticari amaçlı kullanımının ve çoğaltılmasının önüne geçmektedir.

Patent kanunlarının amacı; patent sahibi tarafından buluşunun korunmasını ve belirli süreli ürün üzerinde tekel hakkı sağlamasını ve kâr elde etmesini sağlamaktır. Bu durum pek tabi ki buluş yapmaya ve yapılan buluşların patent tescili ile korunmasını özendirmektedir.

Sanayi alanında gelişmiş ülkelerde patent tescil korumasının hayli yüksek oluşu da bu uygulamanın doğruluğunu kanıtlamaktadır.

Patent işlemleri konusunda detaylı bilgi için firmamız ile irtibata geçebilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.