Patent nedir? Patent, tekniğin bilinen durumunu aşan, yenilik özelliği olan, sanayiye uygulanabilen buluşların yasal olarak korunmasını sağlayan bir sistemdir.

Patent sahibi, buluşunu 3. Kişilere karşı koruyabilir ve bu buluştan yararlanarak para kazanabilir.

Patent, buluş sahibine, buluşa konu ürününün belirli bir süre 3. Kişilerce üretme, satma, kullanma veya haksız kullanımlarında kullanımı engelleme hakkı sağlamaktadır.

Buluş özelliğini taşıyan hemen hemen her ürün patent tescili ile korunabilir. Buluş özellikleri ile ilgili detaylı bilgiye Buluş Nedir? Konulu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Buluşa konu ürünün tüm hakları patent sahibine aittir ve patent sahibinin izni olmaksızın herhangi bir kullanıma dahil olamaz.

Patent, sahibine buluşunun imal, kullanım veya satış haklarından herhangi birini lisans veya devredebilmesine olanak tanır.

Patent hakkı, buluş sahibinin buluşunun yetkisiz olarak kullanmaya kalkışanlara karşı tazminat talep edebilmesini sağlar.

Patent tescilinin amacı; patent sahibi tarafından buluşunun korunmasını ve belirli süreli ürün üzerinde tekel hakkı sağlamasını ve kâr elde etmesini sağlamaktır. Bu durum pek tabi ki buluş yapmaya ve yapılan buluşların patent tescili ile korunmasını özendirmektedir.

Sanayi alanında gelişmiş ülkelerde patent tescil korumasının hayli yüksek oluşu da bu uygulamanın doğruluğunu kanıtlamaktadır.

Patent işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.