Patent başvurusunun tescili, patent başvurusu sahibinin adına patentinin korunmasını sağlayan bir işlemdir.

Türkiye de patent başvurusunun korunması Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından sağlanmaktadır.

Patent başvurusu, buluşunuzu korumanızı, buluşunuzu değerlendirmenizi ve fikri mülkiyet haklarınızı savunmanızı sağlar.

Patent başvurusu, sahibine buluşa konu ürünü pazarlama, satma, çoğaltma, devretme, lisans verme, benzerlerinin üretimi konularında hak tanımaktadır. Aynı zamanda da ürünün benzerlerinin 3. Kişilerce ticari amaçlı kullanımının ve çoğaltılmasının önüne geçmektedir.

Patent başvurusu için gerekli bilgi ve belgeler:

  • Patent Başvuru Formu: Patent başvurusu sahibi tarafından doldurulur. (ıslak imza ve noter onayı gerekmez)
  • Vekaletname: Patent başvurusu sahibi tarafından doldurulması gerekmektedir ve kaşe, imza ve tarih bilgisi eklenmelidir. (ıslak imza ve noter onayı gerekmez)
  • Patent Ön Bilgi Formu: Tarafımızca patent başvurusu sahibine gönderilir ve patent başvurusu sahibi tarafından eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Verilen bilgiler patent dosyasının şekillenmesinde ve hazırlanmasında etkili olacaktır.
  • Ürüne ait teknik çizimler.
  • Patent Başvuru Ücreti: Taraflar arasında belirlenmiş ücrettir ve patent başvurusu işlemi öncesinde alınmaktadır.

 

Patent başvurusu için hazırlanan tarifname, istem ve özet kısımları patent başvurusu sahibine iletilir, başvuru sahibinin dosyayı inceleyip, onaylaması akabinde patent başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumuna gönderilir ve patent tescili süreci başlar.

Patent başvurusu dosyalarınızın hazırlanması konusunda gizlilik prensiplerine bağlı kalmaktayız.

Patent başvurusu dosyalarının hazırlanmasında konusunda uzman patent mühendislerimiz ve patent vekillerimiz ile danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Patent başvurusu işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.