Marka tescili, Türkiye’de Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından gerçekleştirilen bir marka koruma sistemidir.

Bilindiği üzere marka, satılan ürünün veyahut verilen hizmetin ismi olarak anılmaktadır. Ve aynı sektörde, aynı isim ile anılan firmaların sattığı ürünler veya verdiği hizmetler tüketiciler tarafından karıştırılacaktır.

Marka tescili bu karışıklığın önüne geçmek için oluşturulmuştur.

Her ne kadar firmalar çoğunlukla tescil işlemlerini ikinci plana atsa da esasında ticari faaliyete başlamayı planlayan bir işletme ilk olarak marka tescilini gerçekleştirmelidir. Faaliyete geçmiş bir işletme her ne kadar kaliteli ürünler ve hizmetler sağlasa da tüketiciler bu kaliteden bahsederken firmaları markaları ile tanımlamaktadır.

Başlangıçta oluşturulan markanın akılda kalıcı oluşu, anlamı ve sektöründe tescilli olup olmaması çok önemli bir detaydır.

Marka tescil araştırması yapılmadan, kullanılmaya başlanmış olan bir marka, ilerleyen dönemlerde ihtilafa sebep olabilir. Bundan dolayı marka tescil başvurusu yapılmadan önce detaylı marka araştırmasının yapılması gerekmektedir.

Marka tescil işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

 

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.