Tasarım Tescili ile Taklitlerden Sakının!

Yeni ve ayırt edici özelliklere sahip, önceden kamuoyu ile paylaşımı yapılmamış olan tasarımların, haklarının tasarım sahibine ait olması için oluşturulmuş sistem, tasarım tescili şeklinde ifade edilir.

Bir tasarımın aynısının, başvuru veya rüçhan tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış olması tasarımın yeni olduğunu gösterir. Tasarımlar sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorsa ve genel izlenim olarak benzerse, aynı olduğu kabul edilir.

Başvuru tarihinden önceki on iki aylık tasarım kullanımı, tasarımın yenilik özelliğine halel getirmez. Bu süre içinde kamuya yapılan sunumlar, tasarımın yeniliğini etkilemez.

Yeni ve ayırt edici niteliğe sahip tasarımlar Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde, tescil edilerek 5 yıl korunur ve her 5 yıl da bir yenilenerek en fazla 25 yıla kadar koruması sağlanabilir. 25 yılın sonunda tasarım halka mal olur.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.