Tasarım Tescili ile Taklitlerden Sakının!

Tasarım tescili, önceden kamuya sunulmamış, yeni ve ayırt edici özelliklere sahip olan tasarımların, tüm haklarının tasarım sahibine ait olması için oluşturulmuş sistem olarak tanımlanmaktadır.

Tasarım tesciline konu tasarımın, aynısının veya benzerinin başvuru veya rüçhan tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış olması tasarımın yeni olduğunu gösterir.

Tasarımlar sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorsa ve genel izlenim olarak benzerse, aynı olduğu kabul edilir ve tescile konu olamaz.

Başvuru tarihinden önceki on iki aylık sürede tasarımın kullanılması veya kamu ile paylaşılması, tasarımın yenilik özelliğini etkilemez. Ama on iki aydan daha fazla bir kullanım olması halinde, tasarım yenilik özelliğini yitirir ve tescile konu olamaz.

Yeni ve ayırt edici niteliğe sahip tasarımlar Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde, tescil edilerek 5 yıl korunur ve her 5 yıl da bir yenilenerek en fazla 25 yıla kadar koruması sağlanabilir. 25 yılın sonunda tasarım kamuya mal olur.

Tasarım tescil işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.