Uluslararası tasarım tescili, tasarımınızın menşei ülkesi dışındaki ülkelerde de korunmasını sağlayan bir işlemdir. Uluslararası tasarım tescili için kullanılan başvuru yöntemleri:

  1. Ülkesel bazda tasarım tescili: Tasarımınızı korumak istediğiniz ülkenin patent ve marka kurumuna başvuru yapılmasıdır. Her ülkenin kendi yasaları ve prosedürleri vardır. Bu nedenle, bu yöntemin seçilmesi halinde bir marka patent vekilinden destek almak yerinde olacaktır.
  2. Avrupa Topluluk Tasarımı (EUIPO): Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülkede tasarımınızı korumak için tek bir başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) tarafından değerlendirilir ve tescil edilir.
  3. Lahey Anlaşması çerçevesinde uluslararası tasarım tescili (WIPO): Lahey Anlaşması’na taraf olan 74 ülkede tasarımınızı korumak için tek bir başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından kaydedilir ve ilgili ülkelerin patent ve marka kurumlarına iletilir. Her ülkede ayrı ayrı değerlendirme sağlanması ile, ayrı ayrı tescil belgeleri oluşturulur.
  4. OAPI (Afrika Birliği) tasarım tescili: Afrika Birliği’ne üye olan 17 ülkede tasarımınızı korumak için tek bir başvuru yapabilirsiniz. Bu başvuru, Afrika Fikri Mülkiyet Örgütü (OAPI) tarafından değerlendirilir ve tescil edilir.

Uluslararası tasarım tescili, tasarımınızın değerini artmasına, uluslararası pazarda rekabet etmenize ve fikri mülkiyet haklarınızı korumanızı sağlar.

Uluslararası tasarım tescili işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.