Tasarım tescil süreci Türk Patent ve Marka Kurumuna tasarım tescil başvuru işleminin yapılması ile başlamaktadır.

Tasarım tescil başvurusunda bulunulması akabinde uzman öncelikli olarak tasarımı şeklen inceler ve akabinde benzerlik taraması yapar.

Tasarımın herhangi bir benzerini tespit etmemesi halinde, tasarımın ilanına karar verir. İlan kararı verilen tasarım başvurusu üç ay Resmi Tasarım Bülteninde ilan edilir.

İlan aşamasında itiraz gelmemesi halinde, tasarım tescil belgesi tasarım başvuru sahibine veya varsa vekiline gönderilir.

Benzerlik taraması yapılan ve benzeri olan tasarımlar ise, red kararı veya çoklu tasarımlarda kısmi red kararı alabilir. Bu noktada başvuru sahibinin karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Karara itiraz edilmeyen tasarım iptal durumuna düşer.

Veya ilan aşamasında itiraza konu olan tasarım, başvuru sahibine karşı görüş sunma hakkı sağlar ve akabinde uzman tarafından değerlendirilir. Yapılan açıklamalar ve kanıtlar eşliğinde uzmanın verdiği karar tasarımın iptali yönünde de olabilir, tasarım başvuru işlemlerinin devamlılığı yönünde de olabilir.

Tasarım tescil süreci ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.