Tasarım başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde gün, saat ve dakika itibariyle değerlendirmeye alınır. Başka firmalarca sizden sonra yapılan Tasarım tescil başvuruları (aynı veya ayırt edilemeyecek derecede aynı olan) Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından reddedilir.

Bir tasarımın aynısı, başvuru veya rüçhan tarihinden önce dünyanın her hangi bir yerinde kamuya sunulmamış ise o tasarım yeni kabul edilir. Tasarımlar sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorlarsa aynı kabul edilir ve sonraki başvuru sahibinin müracaatı reddedilir.

Tescilli bir tasarımın kullanım hakkı sadece tescil edildiği ülke içinde geçerlidir. Tescilli bir tasarıma ait ürün başka firmalarca kullanılamaz. Tescil sahibi firma, tescilli tasarımının taklit edildiğini kanıtladığı takdirde, taklit edilen malları toplatabilir veya söz konusu hizmeti durdurabilir. Yargıya başvurması halinde uğramış olduğu maddi ve manevi zararın temini için tazminat davası açabilir.

Tescilli bir tasarım satış yolu ile bir başkasına devir edilebilir, miras yolu ile intikal edilebilir, lisans (kullanım izni) verilebilir, işletmeden ayrı olarak rehin ve teminat olarak gösterilebilir.

Tasarım tescili ile ilgili sorularınız için İletişim Formunu doldurabilir yada detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.