Tasarım tescilinin avantajları, tescilli bir tasarıma ait ürün başka firmalarca kullanılamaz.

Tescil sahibi firma, tescilli tasarımının taklit edildiğini kanıtladığı takdirde, taklit edilen malları toplatabilir veya söz konusu hizmeti durdurabilir.

Yargıya başvurması halinde ise uğramış olduğu maddi ve manevi zararın temini için tazminat davası açabilir.

Tasarım tescili ile korunan bir tasarım satış yolu ile bir başkasına devir edilebilir, miras yolu ile intikal edilebilir, lisans (kullanım izni) verilebilir, işletmeden ayrı olarak rehin ve teminat olarak gösterilebilir.

Tasarım tescil başvurusu, başvurunun yapıldığı an itibari ile Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde gün, saat ve dakika itibariyle değerlendirmeye alınır.

Başka firma veya şahıslar tarafından, sizden sonra yapılan Tasarım tescil başvuruları (aynı veya ayırt edilemeyecek derecede benzer olanlar) Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde reddedilir.

Bir tasarımın aynısı, başvuru veya rüçhan tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış ise o tasarım yeni kabul edilir. Tasarım tescilinde önemli olan yenilik özelliğini taşıyor olmasıdır.

Tasarım başvuru sahibinin de tasarımı kamuya sunması akabinde en fazla 12 ay içerisinde tasarım tescil başvurusunda bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde tasarım yenilik özelliğini yitirecek ve tasarım tescil müracaatı yapılması halinde red olacaktır.

Tasarımlar sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorlarsa aynı kabul edilir ve sonraki tasarım tescil başvurusu reddedilir.

Tasarım tescili gerçekleşen bir tasarımın kullanım hakkı sadece tescil edildiği ülke içinde geçerlidir. Başka ülkelerde de korunmasının gerekmesi halinde uluslararası tasarım tescil başvurulması yapılması gerekmektedir.

Tasarım tescili ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.