Tasarım izleme işlemi, tescil başvurusunda bulunulan tasarımların ilana çıkması akabinde benzerlik kontrollerinin yapılması işlemidir.

Tescil müracaatı yapılan tasarımlar ön incelemeden geçmesi akabinde, her 15 günde bir Resmi Tasarım Bülteninde ilana çıkmaktadır ve 3 ay boyunca ilan da kalmaktadır.

İlan süresi içerisinde 3. Kişiler/firmalar tasarımlarının benzerliği gerekçesi ile itiraz edebilmekte ve benzer olan tasarımların iptalini sağlayabilmektedir. Ama tabi bu talep için, tasarım izleme işleminin her 15 günde bir düzenli olarak yapılıyor olması gerekmektedir.

Tescilli veya başvuru aşamasında olan tasarımların benzerlerinin olup olmadığının belirlenmesi için, Resmi Tasarım Bülteninde incelenmesi yani tasarım izleme işlemi tescil işlemi kadar önemli bir işlemdir.

Gordion Patent olarak, tasarım izleme hizmeti sunmakta ve müvekkillerimize ait tasarımların, Resmi Tasarım Bülteninde benzerlerini inceleyerek raporlamasını yapmaktayız. Benzerlikler konusunda hemfikir olduğumuz durumlarda, tasarım ilana itiraz işlemini gerçekleştirmekte ve benzer tasarımın reddini sağlamaktayız.

Tasarım izleme işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.