Bir tasarımın korunabilmesi için dünya çapında yenilik kriterlerine sahip olması gerekmektedir. Bu sebep ile en doğru yol araştırmanın hem ulusal hem de uluslararası veri tabanları üzerinden başvuru yapılmadan önce gerçekleştirilmesidir. Yapılan araştırma resmi olmamakla beraber sürecin geleceği hakkında öngörü oluşturmaktadır.

Firmaların üretim imkanlarını etkin kullanabilmeleri adına sektörel araştırmalar önemlidir. Bir tasarımın henüz tasarı aşamasındayken yeniliği konusunda yapılacak araştırma gereksiz yatırım ve zaman kaybının önüne geçecektir. Mevcut tasarımların varlığından haberdar olmak rekabetçi ortamda değerli bir bilgi birikimi sağlamaktadır.

Tasarım araştırmaları sınıf bazlı yapıldığı için çok genel sonuçlar vermektedir. Bu sebep ile çeşitli kriterler eklenerek araştırma raporu uzman bir el tarafından analiz edilmeli ve sunulmalıdır.

Tasarım araştırması ;
– Sınıf bazlı
– Firma bazlı
– Tasarım ismi kullanılarak
– Tasarımcı bazlı yapılabilmektedir.

Tasarım başvurusu yapılmadan önce, daha önceden yapılmış benzer başvuruları sorgulamak son derece önem taşır. Bu sebep ile uzman bir kadro tarafından yapılması en etkin yöntem olacaktır. Bu durum süreci olumsuz sonuçlanacak bir başvuruyu baştan engelleyecek ve kayıpların önünü kesecektir.
Tasarımı kullanmaya başlamadan yada kullanıma başladıktan en fazla 1 yıl içerisinde yasal koruma altına almalısınız. Aksi takdirde 1 yılı aşan tasarımlar kamuya mal olur ve herkes tarafından üretilebilir. Tescil ettirmediğiniz tasarımlar, ileriki süreçlerde azımsanamayacak oranlarda maddi ve manevi hak kayıpları ile karşılaşmanıza neden olacaktır.

Tasarım araştırma işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.