Tasarım araştırma, tasarımınızın Türkiye veya Dünyada tescil edilip edilmediğini veya tescil edilebilirliğini öğrenmek için yaptığınız bir araştırmadır. Tasarım araştırması yapmak, tasarım tescil başvurusu yapmadan önce önemli bir adımdır. Çünkü tasarım tescil araştırması ile,

  • Tasarımınızın yenilik ve var olan tasarımlar ile ayırt edici nitelik kriterlerini taşıyıp taşımadığını anlayabilirsiniz. Yenilik özelliğinin belirlenmesinde, tasarımınızın en fazla 12 aydır, kullanılıyor veya halka sunulmuş olması önem teşkil eder. 12 aydan fazla süredir piyasa da bulunan tasarımlar, yenilik özelliğini yitirir.
  • Tasarımınızın kamuya sunulmuş herhangi bir tasarımla çakışıp çakışmadığını veya benzerlik gösterip göstermediğini kontrol edebilirsiniz.
  • Tasarımınızın tescil edilebilirliği konusunda bilgi edinebilirsiniz.
  • Tasarım tescil başvurusu sırasında karşılaşabileceğiniz itiraz, iptal veya hukuki sorunları önceden belirleyebilir ve tedbir alabilirsiniz.

Tasarım araştırma işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.