Marka yenileme işlemi, tescili kesinleşmiş olan markanın her 10 yıl da bir ücreti ödenmesi ve yenileme talebi yapılması koşulu ile süre uzatımının yapılmasıdır.

Tescili kesinleşmiş olan marka, başvuru tarihi itibari ile 10 yıl boyunca geçerlidir. Ve her 10 yıl da bir marka yenilemesi yapılarak, marka koruması sınırsız uzatılabilir.

Marka yenileme işleminin, markanın ilk başvurulduğu tarih +10 yıl eklenilerek, önceki 6 aylık süre içerisinde yapılması gerekmektedir.

Söz konusu 6 aylık süre içerisinde marka yenileme işlemi yapılmaması halinde, devam eden 6 aylık süre içerisinde marka yenileme işlemi ek ücret ödenmesi koşulu ile yapılabilir.

Ek süre içerisinde de marka yenileme işlemi yapılmaması halinde, marka iptal olur.

Başvuru sahibinin markayı tekrar istemesi halinde, tekrar marka başvuru işlemi yapması gerekmektedir. Tabi yenileme süresinin dolması sonrası 3. bir kişi tarafından aynı markanın tescilinin talep edilmemiş olması gerekmektedir.

Marka yenileme işlemi, süresi içerisinde muhakkak yapılmalıdır. Aksi takdirde marka başvuru sahibinin hak kaybına sebep olacaktır.

Marka başvuru sahibinin, marka yenileme işlemini takip etmesi kimi zaman güç olmaktadır. Bundan dolayı profesyonel yardım almak yerinde olacaktır.

Marka Yenileme İşlemleri  ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.