Marka lisans işlemi, tescilli bir markada yapılabildiği gibi, başvuru aşamasında olan ve işlemleri devam eden bir markada da gerçekleştirilebilir.

Marka bir mülk olmakla birlikte, kiralanabilir, haciz edilebilir ve devredilebilir.

Lisans işlemleri, inhisari lisans ve inhisari olmayan lisans olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır.

İnhisari lisans, aksi belirtilmediği sürece, marka başvuru sahibi markayı kendi kullanamayacağı gibi üçüncü kişilere de kullanım hakkı sağlayamaz.

İnhisari olmayan lisans ise, marka sahibi markasını kendi kullanabileceği gibi üçüncü kişilere de markasını kiralayabilir.

Marka lisans işlemi, lisans alan ve lisans veren firma yetkililerinin, noterde lisans sözleşmesi yapması koşulu ile gerçekleştirilir. Lisans sözleşmesinde lisans türüne yer verilmeli veya açıkça izah edilmelidir. Akabinde marka lisans sözleşmesi Türk Patent ve Marka Kurumuna marka lisans işlemi talebi başlığı altında, lisans işlem harç bedelinin de ödenmesi koşulu ile online yapılmalıdır.

Yapılan işlem kurum uzmanları tarafından incelenecek ve herhangi bir eksiklik olmaması halinde işlem dosyaya yansıtılacak ve marka lisans işleminin gerçekleştirildiğine dair elektronik imzalı bir evrak gönderilecektir.

Marka Lisans İşlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir yada daha detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.

 

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.