Marka İsim Araştırma ve Sorgulama işlemlerini direkt olarak Türk Patent ve Marka Kurumu‘nun Marka Araştırma Sayfası‘ndan yapabilirsiniz. Ancak, Türk Patent ve Marka Kurumu‘nun Marka Araştırma Sayfasında elde ettiğiniz sonuçlar, bire birde arama yaptığınız kelimelerin bire birde karşılıkları olacaktır.

Ses benzerliği olan veya kelime arasında nokta, tire, boşluk olan markaları size vermeyecektir.

Örneğin; Milenyum olarak arama yaptığınızda, Millenium olarak bir tescil var ise araştırma sonucu olarak bunu size vermeyecektir. Ancak başvuruda bulunduğunuzda markanızın red sebebi ile size sunulacaktır. Bu tür alternatifleri düşünüp, araştırmak kolay olmayacaktır.

Marka araştırmanın en önemli detayı ise verilen verileri yorumlamaktır. Çünkü yapacağınız araştırma ve sorgulama, sadece benzerlik araştırması olacaktır. Sorgulama esnasında, araştırdığınız marka ile aynı yada ayırt edilemeyecek derecede benzer marka ya da markalarla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan bu markalardan hangisinin, sizin araştırdığınız ve sorguladığınız marka ile benzer olup olmadığı ve de karşınıza çıkan markanın son durumunun ne olduğudur. (yani, koruma altında mı? Yoksa geçersiz bir dosya mı?) Bu benzerlik araştırması, markanın tescil edilebilirlik kriterlerinden sadece bir tanesidir. Mutlak red için başka nedenler olduğunu da ayrıca hatırlatmak isteriz.

Yukarıda sözü edilenler ışığında markanızı profesyonel olarak bizim tarafımızdan araştırma ve sorgulama yaparak size rapor edilmesini istiyorsanız, lütfen irtibata geçiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.