Marka Araştırma ve Sorgulama işlemi, marka başvurusu yapılmadan önce yapılması zaruri bir işlemdir. Marka araştırma Türk Patent ve Marka Kurumu‘nun Marka Araştırma Sayfası‘ndan yapılabilmektedir. Ancak, Türk Patent ve Marka Kurumu‘nun Marka Araştırma Sayfasında elde ettiğiniz sonuçlar, bire birde arama yaptığınız kelimelerin karşılıkları olacaktır.

Ses benzerliği olan markaları veya kelime arasında nokta, tire, boşluk olan benzer markaları size vermeyecektir.

Örneğin; Milenyum olarak arama yaptığınızda, Millenium olarak bir tescil var ise araştırma sonucu olarak bunu size vermeyecektir. Ancak başvuruda bulunduğunuzda markanızın red sebebi ile size sunulacaktır.

Veya AMBER kelimesinin araştırmasını yaptığınızda içerisinde amber kelimesi geçen markaları verecektir. AMBE’R olarak bir tescil varsa bu sonucu size vermeyecek ve başvuruda bulunmanız halinde Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde uzman incelemesinde red kararı almanıza sebep olacaktır. Bundan dolayı bu tür alternatifleri düşünüp, tek tek araştırmak mümkün olmayacaktır.

Marka araştırmanın en önemli detayı ise verilen verileri yorumlamaktır. Çünkü yapacağınız marka araştırma ve sorgulama, sadece benzerlik araştırması olacaktır. Sorgulama esnasında, araştırdığınız marka ile aynı yada ayırt edilemeyecek derecede benzer marka ya da markalarla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan bu markalardan hangisinin, sizin araştırdığınız ve sorguladığınız marka ile benzer olup olmadığı ve de karşınıza çıkan markanın son durumunun ne olduğudur. (yani, koruma altında mı? Yoksa geçersiz bir dosya mı?) Bu benzerlik araştırması, markanın tescil edilebilirlik kriterlerinden sadece bir tanesidir. Markaların anlam olarak da genel ibare içermiyor olması, kamu düzenine ve kamu ahlakına aykırı kelimeler olmaması gerekmektedir.  Mutlak red nedenleri ile ilgili başka detaylar da bulunmaktadır.

Marka araştırma ve sorgulama işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.