Marka Başvurusu; marka ön araştırma ve değerlendirmesi sonucu, markanın tescilinde herhangi bir engel olmadığının tespit edilmesi durumunda, tescil edilmesi talebiyle Türk Patent ve Marka Kurumu‘ na resmi olarak tescil başvurusu yapılmasıdır.

Marka süreci, tescili planlanan markanın kullanılacağı sektör ve sektörüne bağlı olarak sınıf belirlenmesi ile başlar.

Marka başvurusunda kullanılan, faaliyet alanlarının yer aldığı 45 sınıflı bir sınıflandırma listesi bulunmaktadır. Söz konusu sınıflandırma listesinde ilk 1-34 sınıf mal/üretim sınıfı, 35-45 sınıf ise hizmet sınıfı olarak anılmaktadır.

Markanın kullanımı planlanan sektör ve sınıf belirlemesi akabinde, ilgili sınıfta markanın araştırması gerçekleştirilir. Marka tescile uygunsa o noktada resmi marka başvurusu süreci başlar.

Marka Başvurusu

Marka başvurusu için gerekli bilgi ve belgeler aşağıdaki şekildedir.

  • Marka Başvurusu Formu: Marka başvurusu sahibi tarafından doldurulur. (ıslak imza ve noter onayı gerekmez)
  • Vekaletname: Marka sahibi tarafından doldurulması gerekmektedir ve kaşe, imza ve tarih bilgisi eklenmelidir. (ıslak imza ve noter onayı gerekmez)
  • Marka Başvurusu Ücreti: Başvurusunda bulunulacak markanın sektörüne bağlı belirlenen sınıf sayısına göre değişkenlik gösterir. İlave edilen her sınıf, ilave bir maliyet oluşturacaktır.
  • Marka Logo Örneği: Varsa, markanın görsel ayırt ediciliğini sağlayan bir logo örneği tarafımıza başvuru sırasında iletilmelidir. (başvurusu tamamlanan bir işlemde sonradan marka logo örneği eklenilemez, veya değiştirilemez)

Gerekli evraklar ve marka başvurusu ücretinin tamamlanması akabinde, aynı gün içerisinde marka başvuru işleminiz yapılacak ve tarafınıza başvuru evrakınız iletilecektir. Böylece marka başvurusu süreci başlayacaktır.

Marka tescili için başvuru yapılması akabinde Türk Patent ve Marka Kurumu uzmanlarınca öncelikle marka başvurusunun şeklen incelenmesi sağlanacak ve şekli inceleme de bir eksik, yanlış bilgi olmaması halinde markanın ilanına karar verilecektir.

Marka başvurusu ilan kararı ile markanız Resmi Marka Bülteninde ilan edilecek ve 2 ay ilan da kalacaktır. 2 aylık ilan süreci içerisinde markaya itiraz gelmemesi halinde, markanızın tesciline karar verilecektir. Tescil kararı sonrası markanıza ait 10 yıllık belge bedelinin ödenmesi gerekmektedir ve böylelikle markanızın tescili kesinleşmiş olacaktır.

Markanız 10 sene boyunca size ait olacaktır ve her 10 yılda bir yenilemesi yapılması sureti ile, devamlılığı sağlanacaktır. Marka yenileme işlemi ile ilgili detaylı bilgiyi, marka yenileme işlemleri yazımızdan edinebilirsiniz.

Marka ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da daha detaylı bilgi için ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.