Marka tescili, başvuru sahibine marka kullanımı, marka lisans, marka devri gibi haklar sağlamaktadır.

Tescil işlemini gerçekleştiren firma sahibi, sektöründe markasının tescilini sağlarken, öncelikli olarak ilgili sektörde aynı veya benzer markalar var mı kontrolünü sağlamalıdır. Aksi taktirde aynı sektörde benzer bir markanın tescilini sağlasa dahi, ilerleyen zamanlarda asıl hak sahibi firmanın bahsi geçen tescili veya kullanımı fark etmesi ve bu durumdan rahatsızlık duyması, markanın bir davaya konu olmasını sağlayacaktır.

Özgün bir marka bulmak düşünüldüğünden çok daha zordur. Veyahut özgün bir logo örneği de oluşturmak önemli bir detaydır. Oluşturulan logo örneği veya markanın rakiplerini anımsatmıyor olması gerekmektedir. Bu noktada profesyonel bir yardım kesinlikle gerekmektedir.

Marka Hakkına Tecavüz Sayılan Durumlar;

• Marka veya logo örneğinin bir ürün veya ambalajında kullanılması
• Marka veya logo örneğinin yer aldığı ürün veya hizmetin piyasaya sunulması, reklamının yapılması, stoklanması
• Marka veya logo örneğinin yer aldığı ürünün ihracatının veya ithalatının yapılması.

Bahsi geçen durumların oluşması halinde, esas hak sahibinin, dava açma, ürünlerini toplatma hatta geçmişe yönelik tazminat talebinde bulunma hakkı vardır.

Marka davaları konusunda, alanında uzman avukatlarımız ile müvekkillerimize hukuki hizmet sağlamaktayız.

Marka hakkına tecavüz durumunda yapılması gereken işlemler ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.