Logo tescili, kimi zaman sadece şekil, amblem, renk unsurlarından oluştuğu gibi çoğunlukla marka ile bir arada sağlanmaktadır.

Logo, firmanın tamamen görsel olarak zihinde bıraktığı etkidir. Ve aynı sektörde faaliyet gösteren firmalar ile arasında ayırt edicilik sağlayan bir farklılıktır.

Logolar kimi zaman özgün ve belirgin renklerden oluşmaktadır. Örneğin, İNG Bank’ın turuncu logosu gibi. Veya bir yazı fontu da logoya örnek olabilir, Coca Cola’nın harfleri gibi. Amblemler de logoya örnektir, Ferrari’nin amblemi gibi.

Logo tescil işlemi sırasında, başvuru yapılmadan önce görsel tarama yapmakta fayda vardır. Bilindiği üzere birçok logo programı bulunmaktadır ve herkes tarafından kullanılmaktadır. Bahsi geçen bu logo programları aynı sektörde birçok firmanın aynı logoyu kullanmasını sağlamaktadır. Bu durum da pek tabii ki logo tescili sağlansa dahi maalesef tam bir koruma sağlayamamaktadır.

Bundan dolayı tescil işleminden önce bir görsel tarama yapılması gerekmektedir. Logo özgün bir logo örneği ise o noktada hem logolu marka kullanımı hem de markanız ile logo tescilini de gerçekleştirmeniz yerinde olacaktır.

Logo tescili  işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

 

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.