Marka tescil işlemi, tescile uygun bir markanın oluşturulma sürecinden başlamaktadır.

Tescile uygun bir markanın oluşturulması düşünüldüğü kadar kolay değildir. Her sene ülkemizde Türk Patent ve Marka Kurumuna sadece marka başvuruları konusunda 200.000 civarı başvuru dosyalanmaktadır. Ve tabi ki bu kadar başvurunun içerisinde birbirine benzeyen çokça marka redde, veya itiraza konu olmaktadır.

Başvurusunda bulunulan bir markanın red kararı alması yaklaşık 3 -4 ay içerisinde belli olmaktadır. Çoğunlukla firmaların markasının tescilini beklemediğini düşünürsek, bu da demek oluyor ki 3-4 aylık bir marka kullanımı sonucunda sıfırdan bir marka bulma gerekliliği oluşmakta veya markanın değiştirilmesi gerekmektedir.

Gordion Patent olarak, uzman marka vekilleri tarafından, tescil süreci resmiyet kazanmadan önce, markanın detaylı araştırması yapılmakta ve olası riskler konusunda müvekkil firma bilgilendirilmektedir.

Kimi zaman riskli olan markalar da eğer marka kullanımı henüz başlamamışsa markanın tamamen değiştirilmesi veya kullanım başladığı durumlarda ise ayırt edici unsurlar eklenmesi kaydı ile markanın değiştirilmesi gerekmektedir.

Aksi taktirde riskli bir markanın tescil ve kullanımının devam ettiği koşullarda red veya itiraz süreci söz konusu olması durumunda hem zaman kaybı hem de başvuru aşamasında harcanan bedeller maddi kayıp olarak firmaya yansımaktadır.

Tüm bu olumsuz senaryoların yaşanmaması için, markanın detaylı araştırmasının profesyonel bir şekilde yapılması ve tescil sürecinin başlatılması yerinde olacaktır.

Firmamız marka tescil danışmanlığı, marka araştırması, marka başvurusu, marka başvuru süreç takibi, marka tescili, benzer marka takibi konularında müvekkillerimize hizmet sunmaktadır.

Marka tescil  işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.