Marka izleme, başvuru aşamasında olan veya tescili gerçekleşmiş olan markaların benzerlerinin oluşmasının önüne geçmek için sunduğumuz bir hizmettir.

Bir marka her ne kadar marka tescili ile koruma altına alınmış olsa da, sadece tescil edilmesi markayı korumak için yeterli değildir. Her zaman için markanın benzerlerinin oluşturulması ve piyasada kullanılması ihtimali vardır. Bundan dolayı başvurusunda bulunulan bir marka, Türk Patent ve Marka Kurumu uzmanlarınca ön incelemeden geçmesi halinde, Resmi marka bülteninde ilan edilir.

Marka ön inceleme işlemi, markanın anlamsal uygunluğu ve markanın aynı sınıflarda aynısının var olup olmaması kapsamında değerlendirilmesidir.

Markanın aynı sektörde birebirde aynısı yoksa, marka tescile konu olabilir.

Öyle ki, TURANLAR GROUP markası tescilli iken, aynı sınıfta TURANLAR GRUP markası ön incelemeyi geçip ilana çıkabilmektedir.

Bu kadar benzer markaların bile ön incelemeden geçip, ilana çıkması, marka izleme hizmetinin önemini göstermektedir.

Resmi marka bülteni her 15 günde bir ilan edilmektedir. Ve her bültende ortalama 6000 – 7000 civarı marka ilana çıkmaktadır. Bu da demek oluyor ki her 15 günde bir marka izleme yapılması gerekmektedir.

Marka başvuru sahiplerinin marka izleme işini kendilerinin yapması çok mümkün değildir. Hem düzenli takip isteyen bir iştir, hem de yoruma ve tecrübeye dayalı detayları vardır.

Benzerliği tespit edilen markaların da ilana itiraz işlemlerinin süresi içerisinde yapılması gerekmektedir.

Gordion Patent olarak, müvekkillerimiz adına kayıtlı markaların düzenli olarak Resmi Marka Büteninde marka izlemelerini yapmakta ve benzer olduğunu düşündüğümüz markaları müvekkillerimiz ile paylaşmaktayız. Benzerlikler konusunda mutabık olmamız halinde ise, süresi içerisinde itiraz işlemlerini yapıp, takiplerini ve sonuçlanmasını sağlamaktayız.

Marka izleme işlemi, profesyoneller tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Aksi takdirde, ilan aşamasında müdahale edilmeyen benzer markalar tescil edilmekte ve ancak dava yolu ile iptali sağlanabilmektedir.

Marka izleme işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.