Patent Araştırma, patent başvurusu yapılmadan önce, menşei ülkede ve dünyada bahsi geçen buluşun benzerlerinin olup olmadığına dair bir araştırma sistemidir.

Her ne kadar buluş sahibi, yapmış olduğu araştırmalar ve çalışmalar sonucunda bir buluş oluşturmuş olsa da, dünyanın bir başka köşesinde bir başka kişi aynı buluşu daha önce tespit etmiş, kullanmış veya tescil etmiş de olabilir. Böyle bir durum olması halinde tescil başvurusunda bulunan kişinin, patent başvurusunun patent araştırma sonucunda red olması kaçınılmaz bir durumdur.

Patent başvurusu öncesi bir patent araştırma işlemi yapılmamış olsa dahi başvuru yapıldıktan sonra, ülkemizde Türk Patent ve Marka Kurumu’na, patent araştırma talebinde bulunulmakta ve bu işlem zorunlu olarak süreç içerisinde yapılmaktadır. Araştırma talebine istinaden yapılan araştırma sonucunda buluş konusu ürünün aynısı veya benzeri olması durumunda, patent başvurusu yenilik özelliği taşımadığından red olmaktadır. ve sonuçta başvuru sahibi başvuru maliyetlerinin yanı sıra yaklaşık 1 sene kadar da bir zaman kaybetmektedir.

Bundan dolayı patent başvurusundan önce, profesyonel yardım almak koşulu ile patent araştırması yapmak ve buluşun yenilik özelliğinin olduğunun tespiti yerinde bir çalışma olacaktır.

Patent araştırma ve sorgulama işlemleri konusunda detaylı bilgi için lütfen firmamız ile irtibata geçiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.