Patent Araştırma ve sorgulama işlemi, patent başvurusu yapılmadan önce, menşei ülkede ve dünyada bahsi geçen buluşunuzun aynısının veya benzerlerinin olup olmadığına dair yapılan patent araştırma işlemidir.

Her ne kadar buluş sahibi, yapmış olduğu araştırmalar ve çalışmalar sonucunda bir buluş oluşturmuş olsa da, yakınında veya dünyanın bir başka köşesinde bir başka kişi aynı veya benzer buluşu daha önce oluşturmuş, kullanmış veya tescil ettirmiş olabilir.

Böyle bir durum olması halinde tescil başvurusunda bulunan kişinin buluşu, süreç içerisinde kurum tarafından zorunlu olarak yapılan patent araştırması sonucunda yenilik özelliği taşımadığı gerekçesi ile red olacaktır.

Patent başvurusu öncesi bir patent araştırma işlemi yapılmamış olsa dahi başvuru yapıldıktan sonra, ülkemizde Türk Patent ve Marka Kurumu’na, patent araştırma talebinde bulunulmakta ve bu işlem zorunlu olarak süreç içerisinde yapılmaktadır.

Patent araştırma talebine istinaden yapılan araştırma sonucunda buluş konusu ürünün aynısı veya benzeri olması durumunda, patent başvurusu yenilik özelliği taşımadığından red olmaktadır ve sonuçta başvuru sahibi patent başvuru maliyetlerinin yanı sıra yaklaşık 1 sene kadar da bir zaman kaybetmektedir.

Patent araştırmasının yapılabileceği siteler herkes tarafından kullanılabilen sitelerdir. Fakat eksiksiz bir sonuca ulaşılması için profesyonel yardım almak yerinde olacaktır. Bundan dolayı patent başvurusunda bulunulmadan önce, profesyonel yardım almak koşulu ile patent araştırması yapmak ve buluşun yenilik özelliğinin olduğunun tespitinin yapılması gerekmektedir.

Patent araştırmasının yapılabileceği bağlantılar şu şekildedir.

  • Türk Patent ve Marka Kurumunun yayınlanmış olan başvuruları üzerinden Espacenet yardımı ile Türkçe araştırma yapma imkânı sağlar.

http://tr.espacenet.com/

  • Espacenet dünya çapında 1836’dan bu güne kadar yayınlanmış 70 milyondan fazla buluşu ve teknik gelişmeyi içeren belgeye erişim sağlamaktadır.

http://www.epo.org/searching/free/espacenet.html

  • WIPO (The World Intellectual Property Organization)’nun patent araştırma sitesi. PATENTSSCOPE’u kullanarak 14.104.590 patent belgesine erişebilirsiniz. Bu belgelerin 2.144.758’i yayınlanmış uluslar arası patent başvurusudur.

http://patentscope.wipo.int/search/en/search.jsf

 

  • Google Patents USTPO (United States Patent and Trademark Office) ve EPO (European Patent Office) daki onaylanmış patent ve yayınlanmış patent başvurularının tamamını kapsamaktadır. Avrupa patent ofisi belgeleri 1978 yılına kadar, ABD patent belgeleri ise 1790 yılına kadar uzanmaktadır.

www.google.com/patents

 

 

  • USTPO, Amerika Birleşik Devletleri’nin patent araştırma sitesidir.  1976’dan sonraki bütün patentlere tam metin erişimi ve 1790’dan bu zamana kadarki patentlerin tamamının TIFF resimlerine erişim sağlar.

http://patft.uspto.gov/

Patent araştırma ve patent sorgulama işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibata geçiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.