Tescilli patentin koruma süresi başvuru tarihi itibari ile 20 yıldır.

Tescilli patentin koruma süresinin 20 yıla tamamlanabilmesi için, patent tescil sahibinin her sene yıllık sicil kayıt ücretini ödüyor olması gerekir.

Patent yıllık sicil kayıt ücretinin süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Süresi içerisinde ödenmeyen sicil kayıt ücretleri için, ek ücret ödenmesi kaydı ile ek süre verilmektedir. Yine ek süre içerisinde de ödenmemesi halinde mücbir bir sebep yok ise, patent tescili hükümsüz kılınır yani iptal edilir.

Tescilli patentin yıllık sicil kayıt ücretinin ödenmemesi sonucunda iptal olması nihai bir karardır ve geri dönüşü yoktur. Başvuru sahibinin sıfırdan bir patent başvurusunda bulunması ve tescilini sağlaması mümkün değildir. Çünkü artık tescilli patenti yenilik özelliğini yitirmiş durumdadır.

Bundan dolayı tescilli patentin yıllık sicil kayıt ücretlerinin takibi, önemli bir konudur.

20 yıl boyunca varlığını korumuş tescilli patent, koruma süresi bittiğinde artık kamuya malolur. Böylelikle herkes söz konusu tescilli patente ait buluş içeriğini kullanabilir ve geliştirebilir.

Nitekim günümüz teknoloji çağında da tescilli patent için 20 sene koruma yeterli bir zamandır.

Gordion Patent olarak, tescili gerçekleştirilmiş patentlerin, koruma süresi boyunca benzerlerinin takibini yapmakta ve patent başvuru sahibine, benzer başvurular olması halinde bilgisini vermek kaydı ile itiraz işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.

Her ne kadar bir buluş, patent tescili ile koruma altına alınmış olsa da her daim benzerlerinden korunması için takip edilmesinde fayda vardır.

Tescilli patentin koruma süreleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibata geçiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.