Buluş, daha önce keşfedilmeyen bir şeyin insan çabası ile oluşturulmasıdır.

Buluşlar, bilim, teknoloji, sanat, edebiyat gibi alanlarda insanlığın gelişimine katkı sağlar.

Buluş yapmak için, yenilik ve ayırt edici nitelik taşıyan bir fikir, yaratıcılık, araştırma, deneyim ve sabır gereklidir.

Buluşlar, patent tesciliyle korunabilir ve buluş sahibine maddi ve manevi haklar sağlayabilir.

Ancak her buluş patent olma özelliği taşımaz. Buluşun patent tescili ile korunması için üç şartı barındırıyor olması gerekir.

  • Yenilik: Buluşun, patent başvurusu yapılmadan önce kamuya açık herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekir. Buluş, önceki örneklerine benzememeli ve yeni olmalıdır.
  • Tekniğin bilinen durumunun aşılması: Buluşun, konusunda uzman bir kişi tarafından buluşla ilgili teknik bir durum çıkartılamayacak kadar yaratıcı ve yenilikçi olması gerekir. Buluş, akla ilk duyulduğunda yatkın olmamalıdır.
  • Sanayiye uygulanabilirlik: Buluşun, sanayinin bir alanında uygulanabilir ve üretilebilir olması gerekir. Buluşun uygulanabilir, kullanılabilir ve bir prototipi üretilebilir olması gerekir.

Buluşlar, patent tescil işlemi ile koruma altına alınır ve Türkiye de patent tescil işlemleri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından sağlanır.

Konu ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için lütfen firmamız ile irtibata geçiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.