Patent vekili, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından veya yetkili kılınan kurum tarafından yapılan Patent vekilliği sınavını kazanmış kişilere verilen unvandır.

Patent vekilliği sınavını kazanmış olan kişi, Türk Patent ve Marka Kurumunun vekil siciline de kayıt olmak koşulu ile mesleğini ifa edebilir.

Patent vekili, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde 3. Kişiler ve firmalar adına, patent tescil, faydalı model tescil ve tasarım tescil, başvuru, süreç yönetimleri konusunda yetki sahibidir.

İyi bir patent vekilinin sadece patent vekilliği sınavını kazanması maalesef yeterli değildir. Teknik ve yeterli bilgi ve donanıma sahip olması da gereklidir.

Patent vekilinin görevi online yapılan işlemler dışında, benzerlik takipleri, itiraz işlemlerini de kapsamaktadır.

Bir patent vekili, başlangıçtaki araştırma süreçlerinden, başvuru, takip, tescil, itiraz ve tescil sonrası benzerlik takipleri, bildirimleri ve gerektiği durumlarda itiraz işlemleri konusunda hem bilgi sahibi olmalı hem de bu işlemleri yapabilmelidir.

Aksi taktirde yetersiz bir hizmet sunulması bir noktadan sonra müvekkilin hak kaybına sebebiyet vermektedir.

Konusunda uzman patent vekillerimiz ile irtibat kurabilir ve danışmak istediğiniz konuları paylaşabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.