Patent vekili, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde sınai mülkiyet hakları konularında 3. Kişilere hizmet vermek ve onlar adına işlem yapmak üzere, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından veya yetkili kılınan kurum tarafından yapılan Patent vekilliği sınavını kazanmış kişilere verilen unvandır.

Patent vekili sınavını kazanmış olan kişi, Türk Patent ve Marka Kurumunun vekil siciline kayıt olmak üzere, vekilliğini aktif etmelidir.

Patent vekili, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde 3. Kişiler ve firmalar adına, patent tescil, faydalı model tescil,  tasarım tescil işlemleri, başvuru ve süreç yönetimleri konusunda yetki sahibidir.

Patent vekilinin, patent vekilliği sınavını kazanması ve sicile kayıt olmasının yanı sıra yeterli teknik, bilgi ve donanıma da sahip olması gereklidir.

Patent vekilinin görevi online yapılan kayıt işlemleri dışında, benzerlik takipleri ve bildirimleri, itiraz dosyası hazırlama ve itiraz işlemlerinin tamamlanmasını da kapsamaktadır.

Bir patent vekili, başlangıçtaki araştırma süreçlerinden, başvuru, takip, tescil, itiraz ve tescil sonrası benzerlik takipleri, bildirimleri ve gerektiği durumlarda itiraz işlemleri konusunda hem bilgi sahibi olmalı hem de bu işlemleri yapabilmelidir.

Aksi taktirde yetersiz bir hizmet sunulması bir noktadan sonra müvekkilin hak kaybına sebebiyet vermektedir.

Türk Patent ve Marka Kurumu web sitesinde vekil araştırma ekranından marka ve patent vekil bilgileri sorgulanabilir.

Konusunda uzman patent vekillerimiz ile irtibat kurabilir ve danışmak istediğiniz konuları paylaşabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.