Patent başvuru araştırma süreci, tescili planlanan buluşun başvuru öncesi ön araştırmasının yapılmasıdır.

Patent başvuru araştırmasının yapılması, başvurusu planlanan patentin, aynı veya redde sebep olacak kadar benzerinin olup olmadığının tespit edilmesi açısından önemlidir. İlla ki buluşunuza benzer buluşlar olacaktır. Önemli olan, ana ve teknik özelliklerin benzerlik göstermemesidir.

Patent ön araştırması yapılmaması halinde, benzer veya aynı bir buluş tespit edilmesi başvuruşunuzun reddine sebep olacaktır. Ve bu durum da zaman ve maliyet kaybını beraberinde getirir.

Patent ön araştırması ile ilgili detaylı bilgiye web sitemizde patent araştırma ve sorgulama kısmından ulaşılabilir.

Bir diğer patent başvuru araştırma sürecine konu aşama ise, tescil başvurusu yapılan buluşun Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından araştırma raporu düzenlenmesi sürecidir.

Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan patent başvurusu, TPMK uzmanları tarafından öncelikle şekli olarak incelenir. Şekli inceleme sonucunda eksiklik bulunmayan dosyanın, ücreti de ödenmesi koşulu ile araştırma raporu düzenlenmesi talep edilir.

Araştırma raporunun düzenlenmesi başvuru tarihi itibari ile ortalama 10-15 ay arasında tamamlanır.

Hazırlanan patent araştırma raporu, başvurunun tarifnamesi, istemleri ve resimlerine göre hazırlanır ve başvurunun patentlenebilirliği ile ilgili görüşler, buluşun teknik alanı, araştırma metodolojisi, araştırma sonuçları, araştırma raporunda kullanılan dokümanların listesi ve araştırma raporunun değerlendirilmesi gibi bölümler içerir. Başvuruya konu buluşa benzer veya yakın olan buluşlar listelenir ve buluşun teknik özelliklerinin benzer veya yakın gösterilen buluşlar ile karşılaştırılmasını içerir.

Birebir de aynı özelliklere sahip bir buluş var ise, patent başvurusu TPMK tarafından red edilir. Veya kısmen benzer özelliklere sahip buluş veya buluşlar varsa onlarda detaylı olarak belirtilir. Araştırma raporunun tebliğ edilmesi akabinde başvuru sahibinin rapora itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Yapılan itirazı TPMK değerlendirir ve bir karara varır.

Patent başvuru araştırma raporu ücreti başvuru dosyasının niteliğine göre değişiklik göstermekle birlikte her sene Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenir ve ilan edilir.

Patent başvuru araştırma süreçleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibata geçiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.