Marka Karşı Görüş

Marka tescil başvurusu, ön incelemeden geçmesi akabinde Resmi Marka Bülteninde 2 ay ilan edilir ve ilan aşamasında 3. Kişilerin, firmaların itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Yasal süreç içerisinde markanıza itiraz edilmesi halinde, Gordion Patent ekibi olarak marka karşı görüş/savunma dosyasını hazırlayıp firmanız adına Türk Patent ve Marka Kurumuna gönderiyoruz.

Marka itiraza karşı görüş bildirme, itiraza gerekçe olarak gösterilen markaların tescil tarihi, hangi ürün/mal veya hizmetler kapsamında kullanıldığı ve tescil edildiği tespit edilir ve bu kapsamda karşı görüş/savunma dosyası hazırlanır. Marka başvurusuna itiraz eden firmalara ait markaların tescil tarihi üzerinden 5 yıl geçmişse, itiraz eden firmadan markalarını tescil aldıkları emtialar kapsamında kullanımlarını ispat etmeleri talep edilebilmektedir. “Kullanım İspatı Talebi” itirazlar ve karşı görüş dilekçeleri için önemli bir husustur.

Marka tescil başvurunuza itiraz edilmesi durumunda daha detaylı bilgi için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Marka İtiraz İşlemleri

Marka itiraz işlemleri, marka ilana itiraz işlemleri ve marka karara itiraz işlemleri olarak yapılabilmektedir.

Marka ilana itiraz işlemi, marka başvuruları Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde verilecek olan ilan kararı ile Resmi Marka Bülteninde 2 ay ilan edilir ve bu 2 aylık ilan süreci içerisinde 3. kişilerin, markalarına benzediği gerekçesi ile tescil başvurusuna itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Söz konusu itiraz, marka ilana itiraz başlığı altında gerçekleştirilir. İlana itiraz işlemlerinde benzerlikten bahsedilirken, bu benzerliği kanıtlamaya yönelik evraklarda sunulması gerekmektedir.

 

Marka karara itiraz işlemi ise, kurumda bulunan uzmanın verdiği, kısmi ilan kararı veya red kararına karşı gerçekleştirilir.

Veya ilana gelen itiraz sonucu markanın reddi/kısmi reddi sağlanmış ise, yine kurum kararına itiraz edilebilir.

Başvurusunda bulunulan markanızın süreç içerisinde yaşadığı sorunlara karşılık firmamız öncelikle, itiraz işleminin gerekliliği konusunda araştırma yapmakta ve akabinde konusunda uzman marka vekilleri tarafından, dosya hazırlama ve hazırlanılan dosyanın gönderilmesi hususunda danışmanlık sağlamaktadır.

 

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.