Marka Karşı Görüş

Marka tescil başvurusu, ön incelemeden geçmesi akabinde Resmi Marka Bülteninde 2 ay ilan edilir ve ilan aşamasında 3. Kişilerin / firmaların itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

İlan süreci içerisinde markanıza itiraz edilmesi halinde, Gordion Patent olarak marka karşı görüş / savunma dosyasını hazırlayıp firmanız adına işlemlerinizi tamamlıyor ve takibini gerçekleştiriyoruz.

Marka itiraza karşı görüş dosyasında, itiraza gerekçe olarak gösterilen markaların tescil tarihi, hangi ürün/mal veya hizmetler kapsamında kullanıldığı ve tescil edildiği tespit edilir ve bu kapsamda karşı görüş/savunma dosyası hazırlanır.

Marka başvurusuna itiraz eden firmalara ait markaların tescil tarihi üzerinden 5 yıl geçmişse, itiraz eden firmadan markalarını tescil aldıkları emtialar kapsamında kullanımlarını ispat etmeleri talep edilebilmektedir. “Kullanım İspatı Talebi” itirazlar ve karşı görüş dilekçeleri için önemli bir husustur.

Marka karşı görüş işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Marka İtiraz İşlemleri

Marka itiraz işlemleri, marka ilana itiraz işlemleri ve marka karara itiraz işlemleri olarak yapılabilmektedir.

Marka ilana itiraz işlemi, marka başvuruları Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde ön incelemeden geçmesi akabinde ilanına karar verilir ve Resmi Marka Bülteninde 2 ay ilan edilir.

Bu 2 aylık ilan süreci içerisinde 3. Kişilerin / firmaların, kendi markalarına benzediği gerekçesi ile tescil başvurusuna itiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Söz konusu itiraz, marka ilana itiraz işlemi başlığı altında gerçekleştirilir. İlana itiraz işlemlerinde benzerlikten bahsedilirken, bu benzerliği kanıtlamaya yönelik evraklar ve emsal kararlar da sunulması gerekmektedir.

Marka karara itiraz işlemi ise, kurumda bulunan uzmanın verdiği, kısmi ilan kararı veya red kararına karşı gerçekleştirilir.

Gordion Patent olarak başvurusunda bulunulan markanızın süreç içerisinde yaşadığı sorunlara karşılık öncelikle, itiraz işleminin gerekliliği konusunda araştırma yapmakta ve akabinde konusunda uzman marka vekilleri tarafından, dosya hazırlama ve hazırlanılan dosyanın gönderilmesi ve takibi hususunda danışmanlık sağlamaktadır.

Marka itiraz işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

 

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.