26 Şub

Ticari hayata mı atılmaya karar verdiniz? Müşterilerinize ürün veya hizmet mi sunacaksınız?

İşte tam da bu noktada ilk ihtiyacınız olan bir MARKA’dır.

Müşterileriniz, sektördeki rakipleriniz tarafından siz markanız ile anılacak ve markanız ile tanınacaksınız. Bundan dolayı yapılması gereken ilk şey markanızın titizlikle belirlenmesidir. 

Türkiye de yılda ortalama 200.000’in üzerinde marka başvurusu olduğunu düşünürsek, tescile uygun bir markanın belirlenmesi maalesef düşünüldüğü kadar kolay değildir.

Markanızı belirlerken akılda kalıcı olmasına ve tescile uygun olmasına dikkat edilmelidir. Marka tescili logolu olarak da gerçekleştirilebileceğinden, logonun tescil müracaatı öncesi belirlenmesi ile logolu bir marka başvurusu yapılabilir. Marka logo örneğinin de marka ile uyumlu ve görselinin hafızada kalacak şekilde düzenlenmesi yerinde olacaktır.

Doğru seçilmiş bir marka ve logo tüketicilerin hafızasına kalacak ve sektörde kısa sürede yer edinmenize sebep olacaktır.

Markanın ve logonun belirlenmesi akabinde sektörünüzde detaylı bir marka ve logo araştırması yapılması gerekmektedir.

Her ne kadar Türk Patent ve Marka Kurumu, marka araştırma sayfası herkes tarafından kullanılabiliyor olsa da, logo taraması yapamaması yanı sıra, marka taraması sırasında da sadece arama yaptığınız kelimelerin aynısını size sunmaktadır.

Örneğin; Gordion olarak arama yaptığınızda, sadece içerisinde Gordion kelimesi geçen markalara ulaşmaktasınız. Gordi-on olarak bir tescil var ise, Gordion araştırmanız size Gordi-on sonucunu vermez. Ancak tek tek aklınıza gelen tüm kombinasyonları arıyor olmanız gerekir veya Gordion Patent olarak arama yapmak isteyen bir kişi yine Gordion kelimesinin tüm kombinasyonlarına bakmalı ve Patent kelimesinin ayırt edici bir kelime olmadığını da bilmelidir. Bu da maalesef çok mümkün değildir. Bu noktada profesyonel bir destek almak ve detaylı bir marka araştırması yapmak gerekmektedir.

Gordion Patent olarak marka araştırması konusunda, ayrı bir veri tabanı kullanmaktayız ve markanın ses benzerliklerine kadar bütün benzerlerini tespit edebilmekteyiz. Bu durum da marka başvurunuzun çoğunlukla tescil ile sonuçlanmasını sağlamaktadır. Tarafımıza ulaşan tüm başvuru ve araştırmalar gizlilikle yürütülmekte ve sonuçlanmaktadır.

Markanızı buldunuz, logo tasarımınızı yaptınız, detaylı marka araştırması sonucunda markanızın tescile uygunluğu belirlendi. Şimdi sırada marka tescil başvurusu var.

Marka tescil başvurusu için gerekli belgeler, web sitemizde yer alan Marka Başvurusu Sayfasında detaylı olarak belirtilmiştir.

Marka tescil başvurusu için gerekli evrakların doldurulması ve tarafımıza gönderilmesi akabinde, sektör sayısına göre belirlenen başvuru bedelinin de peşin olarak gönderilmesi gerekmektedir.

Gerekli evraklar, marka ve varsa logo örneği ve marka tescil başvuru ücretinin tamamlanması akabinde, aynı gün içerisinde marka tescil başvuru işleminiz yapılacak ve tarafınıza marka tescil başvuru evrakı gönderilecektir. Böylece resmi olarak marka tescil başvurunuz Türk Patent ve Marka Kurumu kayıtlarında da görüntülenecektir.

Türk Patent ve Marka Kurumu uzmanları öncelikle başvuruyu şeklen inceleyecek ve marka tescil başvurusunda herhangi bir eksiklik yok ise, dosyayı uzmanına havale edecektir. Dosyanın uzmana havalesi ve kararın çıkması ortalama 2-4 ay gibi bir süreyi bulmaktadır.

Uzmanın incelemesi neticesinde, markanın ilanına karar verilecektir, en başta yaptığımız detaylı marka araştırması ilan kararı verilmesini çoğunlukla sağlamaktadır.

İlan kararı verilen marka tescil başvurusu, yayınlanacak olan ilk Resmi Marka Bülteninde ilana çıkacak ve 2 ay ilanda kalacaktır. İlanın amacı, 3. Kişilerin marka benzerliği veya diğer red sebeplerini gerekçe göstererek itiraz etme hakları bulunmaktadır. Markaya, itiraz edilmesi halinde marka başvurusu sahibi adına karşı görüş sunma hakkımız bulunmaktadır. İtiraz gelmemesi halinde ise, 2 ayın sonunda markanın tesciline karar verilecektir.

Tesciline karar verilen markanın 10 yıllık marka tescil belge bedeli ödemesi yapılması ve belge talep edilmesi sureti ile, kurum nezdinde işlem yapılmalıdır.

Süresi içerisinde işlem yapılmaması halinde marka iptal edilecektir. İptal edilen marka kararı için bir geri dönüş olmamakla birlikte, başvuru sahibinin tescili istemesi halinde tekrar marka tescil müracaatı yapılmalı ve tüm süreç tekrar edilmelidir. Bu da demek oluyor ki ortalama 5-6 ay kadar daha işlemler devam edecektir.

Marka tescil başvurusu tescil edildikten sonra da, yine takip edilmeli ve benzerlerinin tescil edilmesinin önüne geçilmelidir. Bu da her 15 günde bir Resmi Marka Bültenlerinde yayınlanan markaların taranması, benzerlerinin tespit edilmesi ve başvuru sahibi ile hemfikir olunması halinde ilana itiraz işlemlerinin yapılıp, benzer markaların iptal edilmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

Marka benzerlik takipleri ile ilgili detaylı bilgiye web sitemizde yer alan, Marka İzleme sayfasından ulaşılabilir.

Marka tescil başvurusu ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.