29 Ara

Patent tescili, bir buluşun sahibine yıllık ücretleri ödenmesi koşulu ile en fazla 20 yıla kadar koruma hakkı veren bir belgedir.

Patent tescili, her ülkenin kendi sınırları içinde geçerlidir.

Patent tescil sahibi imal edeceği ürünün başka ülkelerde de tescilini isterse o ülkelerde de patent tescil müracaatında bulunması gerekmektedir.

Patent sahibi tescilini talep ettiği ülkelerde ayrı ayrı başvurular yapabileceği gibi Türkiye’nin de dahil olduğu anlaşmalar kapsamında tek bir başvuru ile birden fazla ülkede patentinin tescilini de sağlayabilir.

Yurtdışı patent tescil işlemleri ile ilgili en sık kullanılan tescil yöntemlerini kısaca açıklamak gerekirse;

  • PCT Başvurusu (Patent İşbirliği Antlaşması): 152 adet ülkede, tek bir başvuru ile patent tescil başvurusu yapılabilir. PCT başvurusu ile çıkan araştırma raporu 152 ülkede de geçerli olmakla birlikte, bu başvuruların sonuçlanması için her ülkenin kendi prosedürlerine göre patenti değerlendirmesi ve tescilini sağlaması da gerekmektedir.
  • EPC (Avrupa patent başvurusu): Avrupa Patent Sözleşmesi’ne taraf olan 38 ülkede patentinizi korumak için tek bir başvuru yapılabilir. Patent tescil başvurusu, EPO tarafından değerlendirilir ve tescil edilir.
  • EUA (Avrasya patent başvurusu): Avrasya Patent Sözleşmesi’ne taraf olan 9 ülkede patentinizi korumak için tek bir başvuru yapılabilir. Patent tescil başvurusu, Avrasya Patent Ofisi (EAPO) tarafından değerlendirilir ve tescil edilir.
  • Ülkesel bazda patent tescili: Patentinizin korunmasını istediğiniz ülkenin patent ve marka kurumuna başvuru yapılabilir. Her ülke kendi yasa ve prosedürleri kapsamında patent tescil başvurusunu değerlendirir. Bir patent vekilinin danışmanlığından faydalanmak gerekmektedir.

Patent tescil işlemlerinde her sene yıllık ücret ödemelerinin düzenli yapılması gerekmektedir. Süresi içerisinde yıllık ücreti ödenmeyen patent başvurusu vade bitiminden sonraki 6 ay içerisinde ek ücret ödenmesi koşulu ile devam ettirilebilir. Bu süre kapsamında yıllık ücreti ödenmez ise patent hakkı iptal olur.

Patent tescili sonuçlanmış ve her sene yıllık ücreti ödenen patentin koruma süresi maksimum 20 senedir. 20 senenin sonunda patent kamuya mal olur, ve geliştirilmeye açık bir noktaya gelir. Zaten teknolojinin hızla geliştiği bu çağda da bir patent korumasının 20 sene geçerli olması da yeterlidir.

Patent tescil işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir ya da detaylı bilgi için firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.