12 Kas

Marka başvuru, bir işletmenin öncelikle ismini veya hizmet verdiği sektördeki ürünlerinin ayırt edilmesini sağlayan ve haksız rekabeti önleyen bir sistemdir. Marka başvuru yapmak aynı zamanda tüketicilerin algılarındaki ürün karışıklığı önler. Marka tescili, halk arasında; marka patenti alma, isim hakkı alma, isim tescili alma gibi ifadelerle de kullanılır. Marka Tescili tüketicinin ürünle ilgili kalite standardına güvenebilecekleri konusunda da standart sağlar. Markanın gerçek sahibi, adı geçen markayı ilk düşünen ve ürünün veya hizmetin kullanımına halen devam eden kişidir.

Marka tescilini bizzat kendinizin yapabileceği gibi sizin yerinize marka vekilleri aracılığıyla da yapabilirsiniz. Marka tescili, patent ile sıkça karıştırılmakta olup, kavram olarak Patent ayırt edici özelliği olan, buluş niteliği taşıyan özelliklerin tescillenmesidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus bir markanın patentinin değil, markanın tescilinin alınmasıdır. Marka ve Patent sorgulamak birbirinden bağımsız iki kavramı ifade eder. Patent sürecine ilişkin detaylı bilgiyi daha sonraki yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağım. Ancak gelin birlikte Marka Başvuru sürecindeki adımları birlikte inceleyelim.

Marka Başvuru

Markanızı seçerken sizin ruhunuza ya da ürün ya da Hizmetinizle olan aidiyetine önem verin.

Markanızın işletmenizi ayırt edebildiğinden emin olmanız gerekir. Henüz bir işe başlamadıysanız veya çok yeniyseniz, markanızın sizi yansıtıyor olmasına dikkat etmeniz gerekir. İster adınız ister logonuz olsun, sizin gibi tek ve orijinal olmasına çalışın.

Hem marka adınızı hem de logonuzu korumak istiyorsanız, bunu uygun bir maliyetle tek bir başvuru altında hem isim hem de logo için başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Burada koşul, logoda marka adının yer almasıdır. Çelişkili durumlarda bunlardan sadece birini seçmeniz istenebilir. Logonuz markanızın imzasıdır, özenin ve önemseyin.

Logonuzu renkli hayal edip tasarladıysanız burada biraz düşünmenizde fayda var. Hayalinizdeki tasarıma uygun renk kombinasyonunda bir logoyu güvence altına alıyorsunuz. Ancak logonuzu daha sonra farklı renklerde kullanamaz ve korunmasını talep edemezsiniz. Logonuzu farklı bir renk şemasıyla korumak için yeniden bir kayıt başvurusu yapmanız gerekir ve bu durum ek ödemeleri de beraberinde getirir. Bu aynı zamanda işletmeniz için zaman ve likit kaybıdır.

Fakat bu durum siyah beyaz bir logo için aynı değildir. Siyah beyaz bir logo ile başvuru yaparsanız renk şemalarını en iyi şekilde kullanabilir uzun vadeli reklam ve pazarlama aksiyonlarınızda da hız sağlamış olursunuz. Herhangi bir özel renk olmadan logo desenini güvenceye aldığınız için sonrasında herhangi bir rengi kullanabilirsiniz. Tipik olarak, hızla değişen trendlere sahip girişimler ve işletmeler bu yaklaşımı benimser. Belirginliğe sahip renk şemaları kolayca tanımlanabilir. Bu nedenle korunmaya da ihtiyaç duyar. Örneğin, Burger King Sarı ve Kırmızı renk şeması kolayca tanımlanır ve sağlanan şekilde korunur.

Markanızın en uygun sınıfta anılmasına dikkat edin

Markanızı tescil ettirmeyi düşündüğünüzde, karşınıza çıkacak en önemli noktalardan biri de markanızın bulunduğu uygun sınıfı seçmektir. Marka tescili, belirtilen hizmetler ve detaylar için toplam 45 sınıf sağlanmıştır. İş -ürün faaliyetinize göre en uygun sınıfı seçmeniz işinize değer katacaktır. Önemli bir hatırlatma yapmak isterim ki o da Marka adınızın ya da logonuzun sadece başvurulduğu sınıf altında koruyabileceği.

Her sınıf, mal ve hizmetlerin özel tanımına uygulanır. Başvuru yaparken mal ve hizmetleri tanımlamanız gerekir. Sağlanan açıklamayı seçebilir veya ihtiyaca göre özelleştirebilirsiniz. Ancak başvuru yaptıktan sonra sınıfı ve açıklamayı değiştiremeyeceğinizi bilmelisiniz.

Marka Tescili sizin ürün ya da hizmetinizin özel kimlik belgesidir.

Ona sahip olmak için ihtiyacı olan özeni göstermeniz gelecekteki aksiyon adımlarınızı kolaylaştırır.
Marka tescili, işletmeler için hayati bir adımdır. Bu nedenle başvuruyu tüm yönleriyle değerlendirmek gerekir. Başvuruyu dosyaladıktan sonra, özellikle yukarıda bahsetmiş olduğumuz hususlarda değişiklik yapamazsınız. Markanıza gösterdiğiniz özenin her noktasında ve başvurunun birçok aşamasında size yardımcı olması ve görmediklerinizi profesyonel bir gözle ortaya sermesi açısından marka tescil başvurunuzu yapacak bir uzman eli olmalıdır. Gordion Patent ile Türk Patent ve Marka Kurumu‘na yapacağınız marka başvurunuzu güvenle tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.