Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan Faydalı Model başvuruları, şekli şartlara uygun olup olmadığı ve faydalı model verilebilirlik kriterlerini sağlayıp sağlamadığına ilişkin Türk Patent Enstitü tarafından 1-­2 ay gibi bir süre içinde incelenir ve karar verilir.

İnceleme sonucunda her hangi bir eksikliğin olmadığına karar verilirse ve/veya tespit edilen eksikliklerin başvuru sahibince giderilmesinden sonra ve yine başvuru sahibinin erken yayın talebinde bulunmuş olması halinde yaklaşık 3-­4 ay sonra üçüncü şahısların dikkatine 3 aylık bir süreliğine itiraz için ilan edilir. Erken yayın talep edilmemiş ise, başvuru tarihinden itibaren (varsa rüçhan tarihinden itibaren) 18 ay sonra zorunlu olarak ilan edilir.

Erken yayın talebine bağlı olarak yapılan ilan sonucu; her kişi ve/veya kurum, faydalı modelin verilmesi için yapılan başvuruya gerekçe göstererek itirazda bulunabilir. İtiraz gelmediği takdirde, yaklaşık olarak 8-­10 ay sonra Enstitü, başvurunun tesciline karar verildiğini ve belge düzenleme ücretinin ödenmesi gerektiğine ilişkin resmi bir yazı gönderir. İlgili ücretin ödenmesinin akabinde, 10-­12 ay sonra buluşun verildiğine ilişkin 1 aylık ilan yapılır ve Faydalı Model Belgesi düzenlenerek koruma altına alınır.

Alınan Faydalı Model, buluşu Türkiye sınırları içerisinde korumaktadır.

Faydalı Model Tescil işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir yada daha detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.