Faydalı Model Başvurusu; faydalı model ön araştırma ve değerlendirmesi sonucu, faydalı modelin tesciline engel olabilecek yeni bir buluşa rastlanmaması (faydalı modelde; patent deki gibi tekniğin bilinen durumunun aşılması kriteri aranmaz, yenilik kriterini karşılaması ve sanayiye uygulanabilir olması yeterlidir) halinde, Türk Patent Enstitüsü‘ne resmi olarak faydalı model tescil başvurusunda bulunulur.

Faydalı Model Başvurusu İçin Gerekli Bilgi ve Belgeler

  • ­Faydalı Model Başvuru Formu aşağıda olup başvuru sahibi ve buluş sahibi tarafından doldurulacaktır.
  • ­Faydalı Model Başvuru Ücreti, başvuru sahibi ile tarafımızca karşılıklı olarak yapılacak olan Faydalı Model Tescil Sözleşmesinde detaylı olarak yer almaktadır.
  • Tescili talep edilen yenilik konusu Faydalı Modele ait kısa bir tarifname ve ürüne ait varsa teknik çizimler (teknik çizimler yoksa; ürüne ait 1 adet numune yada resim verilmesi halinde çizimler detaylı olarak firmamızca yapılacaktır)
  • Vekaletname örneği aşağıda olup, sadece kaşe, ad soyad ve imza yapılması yeterlidir. (Noter tasdiki gerekmemektedir)

 

Faydalı Model Tescil Başvurusu işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir yada daha detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.