Faydalı Model Tescili ile koruma altına alınan buluşun süresi; başvuru tarihinden itibaren 10 yıl ‘dır. Bu süre uzatılamaz.

Faydalı Modelin yıllık periyodik olarak Sicil Kayıt İşlemi Ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir. Periyodik olarak her sene, başvuru tarihine tekabül eden ay ve günün 6 ay öncesinde başlayan her hangi bir tarihte Sicil Kayıt İşlem Ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Bu sürenin kaçırılması halinde tescil sahiplerine 6 aylık ek bir süre tanınır. Bu sürenin de kaçırılması durumunda, tescil sahipleri Mücbir Sebep başvurusunda bulunabilir. Enstitü, Yıllık Sicil Ücretinin ödenmemesine ilişkin öne sürülen bu Mücbir Sebebi kabul etmesi durumunda, ilgili cezalı ücretler ödenir ve faydalı modelin varlığı idame ettirilir. Aksi takdirde faydalı model tescili hükümsüz kılınır.

Faydalı Model Tescil işlemleri ile ilgili sorularınız için iletişim formunu doldurabilir yada daha detaylı bilgi için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.