17 May

Fikir patenti almak kavramı daha çok patent almaya ilgisi olan kişiler tarafından kullanılan kavramlardan biridir. Aklınıza bir fikir geldiğinde hemen üretme aşamasına geçemeyebilirsiniz ancak fikrinizi patent tescili ile koruyup, başkalarının kullanmamasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda aslında yapılması gereken şey Patent Tescili işlemidir. Yani Fikir Patenti olarak ifade edilen bu kavram aslında Patent Tescil işlemidir ve Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde gerçekleştirilir. 

Gordion Patent olarak konusunda uzman Patent Mühendislerimiz ve Patent Vekillerimiz bu konuda sizlere danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Fikir Patenti – Patent Tescil süreci şu şekilde işlemektedir:

  • Öncelikle nasıl bir fikir bulduğunuzu, bu fikri ortaya çıkarırken geçtiğiniz aşamaları adım adım not alarak kaydedin.
  • Sonrasında bulduğunuz fikrin, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununa göre patent tescili için uygun olup olmadığını araştırarak, fikrinizin patent tescili için müsait olduğuna kanaat getirin.
  • Patent başvurusunda prototip istenmektedir, patent başvurusu yapmadan önce fikrinizin veya icadınızın bir prototipini hazırlayın.
  • Patent başvurusunu hazırlayın, bu süreçte patentinizle ilgili maliyetleri, patentin türünü ve geçici patent ihtimallerini iyice öğrenin.

Patent Dosyanızın Hazırlanması Aşamasında:

Tarif Edin: Düşünülen iş fikrinin detayları ile tarif edilmesi önemlidir. İş fikrinin detaylı açıklaması, bu uygulama da yer alacak personel sayısı, üretiminin işleyiş şekli, buluşunuzun oluşumu, teknik yönleri ve tüm bunların açıklamalarına detayları ile yer verilmelidir. Yapılan açıklamaların eksiksiz, abartıdan uzak olması bu aşamada çok önemlidir. Yapılan bu açıklamalar dosyanızın şekillenmesini sağlayacaktır. Ve bu kısım patent dosyasında Tarifname olarak anılacaktır. 

İsteklerinizi İfade Edin: Patent dosyasının bu kısmında isteklerinizi açıkça belirtmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde fikriniz, soyut bir düşünceden öteye geçemez. İsteklerinizi belirttiğiniz bu kısım patent dosyasında İstemler olarak adlandırılacaktır.

Özetleyin: Patent dosyasının toparlandığı ve şekillendiği kısımdır. Özet kısmında fikrinizin hangi alanda ne gibi katkılar sağlayacağı açıkça ifade edilmelidir. Kısaca hedeflerden bahsedilmeli ve net olmalıdır. 

Görsel Anlatım: Fikrinizin uygulama alanına dair görsel anlatım yapılmalıdır. Soyut fikirden, somut fikre geçişte bu görsel anlatım anlaşılır olmalı ve dosyayı inceleyen kişinin gözünde canlanıyor olmalıdır. 

Bir cevap yazın

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.