6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun 6. Maddesi, Marka tescilinde nispi ret nedenlerini içermektedir.

Başvuru işlemi gerçekleştirilen markanın, şekli incelemesinin tamamlanması akabinde kurumdaki uzmanlarca 5. Madde kapsamında mutlak ret nedenleri kapsamında marka değerlendirilir ve tescile engel bir durum olmaması halinde markanın resmi marka bülteninde ilanına karar verilir.

Resmi marka bülteninde bir markanın ilanı 2 aydır ve bahsi geçen süre içerisinde firmaların ve şahısların 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun 6. Maddesi kapsamında itiraz etme hakları bulunmaktadır.

Marka tescilinde nispi redde konu olabilecek durumlar kısaca;

• Tescil başvurusu yapılan marka, tescil edilmiş veya daha önce başvurusu yapılmış bir marka ile aynı veya benzer ise, tescil edilmiş veya daha önce başvurusu yapılmış bir markanın kapsadığı mal ve hizmetler aynı veya benzer, ilişkilendirilme veya karıştırılma ihtimali var ise itiraz üzerine başvurunun reddi sağlanır.

• Marka sahibinin izni olmaksızın, temsilci veya ticari vekil tarafından yapılan başvurular, marka sahibinin itirazı ile red edilir.

• Başvuru veya rüçhan tarihinden önce marka üzerinde kullanım sonucu ayırt edicilik kazanılmışsa, itiraz üzerine marka red edilir.

• Tescilli bir markanın yenilenmemesi sebebi ile koruma süresi sona ermesinden sonraki 2 ayıl içerisinde yapılan başvurular itiraz üzerine red edilir.

• Kötü niyet ile yapılan başvurular itiraz üzerine red edilir.

Denilmektedir.

Marka Tescilinde Nispi Ret Nedenleri konusunda detaylı bilgi için lütfen konusunda uzman marka vekillerimiz ile irtibata geçiniz.

Bilgi verebilmemiz için sizi aramamızı ister misiniz?

Size ulaşabileceğimiz iletişim bilgilerinizi paylaşın, patent ve marka tescili hakkında tüm sorularınızı cevaplamak için arayalım.

Gordion Patent'e hoşgeldiniz.